Martin Klus

doc. PhDr. Martin KLUS, PhD., MBA

pedagóg, poslanec NR SR

Viacerí ho poznáte z televízie a rozhlasu ako politológa, ktorý od roku 2009 pravidelne analyzoval a komentoval politické dianie doma aj v zahraničí.

Aktívne sa od roku 1999 realizuje aj v rámci tretieho sektora s cieľom zvýšiť občiansku či študentskú participáciu na veciach verejných, resp. v rámci okrášľovacích a vzdelávacích aktivít v Banskobystrickom kraji a Trnavskom kraji.

Od roku 2003 pôsobí ako vysokoškolský pedagóg so zameraním na politológiu, verejnú politiku, medzinárodné vzťahy a európske štúdie. V období rokov 2010 – 2014 pôsobil ako prorektor pre zahraničné styky, vzťahy s verejnosťou a edičnú činnosť na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V tej istej funkcii potom aj na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici v mesiacoch november – december 2014, kedy  sa kvôli politickým aktivitám rozhodol na funkciu abdikovať.

Od decembra 2014 ohlásil spoluprácu s politickou stranou Sloboda a Solidarita, kde pôsobí ako expert a tímlíder pre zahraničnú politiku a politický systém.

V roku 2016 kandidoval z čísla 10. v parlamentných voľbách na kandidátnej listine SaS. Získal 21 513 preferenčných krúžkov a stal sa poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. V NR SR pôsobí ako podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti a je tiež členom Zahraničného výboru NR SR.

31. marca 2017 oficiálne ohlásil svoju kandidatúru na župana Banskobystrického samosprávneho kraja, v ktorej ho podporili strany SaS – OĽaNO – NOVA – KDH a OKS ako aj viaceré občianske iniciatívy. 3. októbra sa v zmysle sľubu daného hneď na začiatku kandidatúry voličom, netrieštiť hlasy demokratických kandidátov, vzdal na základe prieskumov kandidatúry a podporil kandidáta Jána Luntera. Ten 4. novembra veľkou väčšinou hlasov porazil úradujúceho župana, lídra extrémistickej K-ĽSNS Mariana Kotlebu.

Od tej doby sa venuje najmä zahraničnej a európskej politike, ale aj komunálnym záležitostiam mesta Banská Bystrica. Ako nevyliečiteľný politický optimista a maratónec chce spolu s vami vytrvalo hľadať spôsoby ako zmeniť veci k lepšiemu doma aj v zahraničí.

Program

Po štyroch rokoch zastupovania občanov v MsZ Banská Bystrica vie, že naše mesto potrebuje nielen tých, ktorí budú strážiť záujmy občanov, aby sa ich peniaze nestrácali tam, kam nepatria, ale aj tých, ktorí budú navrhovať a presadzovať nové a lepšie riešenia. Takými podľa nás sú poslanci podporujúci fungovanie mesta, ktoré napr. nájomnými bytmi a podporou malého a stredného podnikania vytvára podmienky o. i. pre mladých ľudí, aby z neho nemuseli odísť. Mesta, ktoré nebude garantovať biznis bez rizika súkromnej parkovacej spoločnosti, ale príjmy z parkovného využíva na systematickú rekonštrukciu ciest a budovanie parkovísk. Mesta, ktoré bude dbať na rovnosť šancí všetkých svojich študentov a bude natoľko transparentné, že v ňom bude mať každý rovnaké šance, bez ohľadu na konexie. Mesta, ktoré vždy poskytne pomoc svojim občanom v núdzi. Ale aj mesta bez vizuálneho smogu, zdravou zeleňou a fungujúcimi komunitnými centrami s efektívnym systémom participácie občanov o. i. cez participatívny rozpočet mesta. Takým poslancom sa v rokoch 2014 – 2018 snažil byť a rád by v začatej misii v prospech občanov nášho mesta pokračoval.